Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι έχει σχέση με τα δίκτυα εδώ.

ΘΕΜΑ: ΠΩΣ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΣΕ ΔΙΚΤΥΟ ΔΥΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΜΕ ΚΑΛΩΔΙΟ ΑΠΛΟ ΤΟΥ ΟΤΕ

ΠΩΣ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΣΕ ΔΙΚΤΥΟ ΔΥΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΜΕ ΚΑΛΩΔΙΟ ΑΠΛΟ ΤΟΥ ΟΤΕ 3 Χρόνια 10 Μήνες πριν #1284

• jumaru
  • Το Άβαταρ του/της jumaru
  • Fresh User
  • Κάρμα: 0
Καλημέρα σας....
Νεος εδώ!
Λοιπόν έχω ένα θεματάκι και θέλω βοήθεια!
Θέλω να κάνω δίκτυο με δύο υπολογίστες αλλά θέλω να χρησιμοποιήσω το διπολικό καλώδιο του ΟΤΕ ώς βασικό καλώδιο!
Γίνεται?
Αν ναι πώς?
Πρεπει να πάρω κάτι παραπάνω?
Επίσης μπορούμε να κάνουμε βιντεοκλήση?
Παρακαλώ βοηθήστε με.
Ευχαριστώ πολύ!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΠΩΣ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΣΕ ΔΙΚΤΥΟ ΔΥΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΜΕ ΚΑΛΩΔΙΟ ΑΠΛΟ ΤΟΥ ΟΤΕ 3 Χρόνια 10 Μήνες πριν #1285

• sasas
  • Το Άβαταρ του/της sasas
  • Administrator
  • Κάρμα: 9
Καλημέρα jumaru.

Με το καλώδιο του ΟΤΕ δεν μπορείς να κάνει δίκτυο. Το καλώδιο του ΟΤΕ που λες χρησιμοποιεί ένα ζεύγος καλωδίων το οποίο δεν αρκεί για την επικοινωνία μεταξύ Η/Υ. Στην επικοινωνία των Η/Υ χρειάζονται τουλάχιστον 4 καλώδια. Ιδανικό καλώδιο για την περίπτωση αυτή είναι το καλώδιο UTP το οποίο αποτελείται από 4 ζεύγη (8 καλώδια) τα οποία ανά δύο (ανά ζεύγος) είναι συνεστραμένα για την αποφυγή μεταπήδησης πληροφορίας από το ένα ζεύγος στο άλλο.

Όσο για βίντεο κλήση δεν έχω κάτι υπόψιν μου αλλά σίγουρα κάτι θα υπάρχει αν ψάξουμε.

Πάντως γενικά οι πληροφορίες που δίνει είναι ελλειπείς. Οι δύο Η/Υ είναι στον ίδιο χώρο ή σε διαφορετικό;

Απ: ΠΩΣ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΣΕ ΔΙΚΤΥΟ ΔΥΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΜΕ ΚΑΛΩΔΙΟ ΑΠΛΟ ΤΟΥ ΟΤΕ 3 Χρόνια 10 Μήνες πριν #1286

• jumaru
  • Το Άβαταρ του/της jumaru
  • Fresh User
  • Κάρμα: 0
Φιλε sasas,

Δε θελω να σε στεναχωρησω αλλα ναι μπορεις να κανεις δυο υπολογιστες να επικοινωνουν.Τουλαχιστον σιγουρα να στελνουν μνματα ο ενας στον αλλο.
Εγω ρωταω το πως και αν γινεται να κανουν και βιντεοκληση.

Απ: ΠΩΣ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΣΕ ΔΙΚΤΥΟ ΔΥΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΜΕ ΚΑΛΩΔΙΟ ΑΠΛΟ ΤΟΥ ΟΤΕ 3 Χρόνια 10 Μήνες πριν #1287

• sasas
  • Το Άβαταρ του/της sasas
  • Administrator
  • Κάρμα: 9
Η βασική σου ερώτηση ήταν η εξής:

"Θέλω να κάνω δίκτυο με δύο υπολογίστες αλλά θέλω να χρησιμοποιήσω το διπολικό καλώδιο του ΟΤΕ ώς βασικό καλώδιο!
Γίνεται?
Αν ναι πώς?"

Για βίντεο κλήση πάντως σε τοπικό δίκτυο, ένα πρόγραμμα που βρήκα βιαστικά, είναι το LANPhone.
URL: www.atasoyweb.net/lanphone/
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.205 δευτερόλεπτα