× Ό,τι έχει σχέση με τα δίκτυα εδώ.

Πρόβλημα με LAN

Περισσότερα
5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #2058 από Panagiotis
Panagiotis COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED Πρόβλημα με LAN
Καλημέρα. Πριν λίγες μέρες έγινα συνδρομητής της Vodafone TV και ενώ είχα ήδη ερωτηθεί από τον υπάλληλο της Vodafone για το αν είχα modem στην κατοχή μου και του απάντησα ότι είχα ένα πολύ καλύτερο από το ZTE που δίνουν (TP LINK TDW8970) μου έστειλαν τελικά το δικό τους και μου είπαν ότι για να λειτουργήσει το iptv τους πρέπει (οπωσδήποτε) το καλώδιο του adsl να είναι απευθείας στο ZTE. Επειδή η υπηρεσία τους μου άρεσε αποφάσισα να το κρατήσω αλλά δεν θέλω να παροπλίσω το TPLINK και θέλω να το δουλέψω ως τον μεσάζων ανάμεσα στο ΖΤΕ και στο switch. Θα με διευκολύνατε πολύ αν μπορούσατε να μου πείτε την ρύθμιση που πρέπει να κάνω στο TPLINK έτσι ώστε να παρέχει δίκτυο στο switch και από εκεί να διανέμεται στο LAN. Παραθέτω ένα υποτυπώδες σχεδιάγραμμα για να έχετε εικόνα. Το λειτουργικό μου στο PC είναι Windows 10 64bit. ΥΓ. Όταν απλά συνδέω το TPLINK στο switch το δίκτυο απλά δεν λειτουργεί.
Ευχαριστώ
Παναγιώτης
Συνημμένα:

Please Σύνδεση to join the conversation.

Περισσότερα
5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #2069 από sasas
sasas COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED Πρόβλημα με LAN
Καλησπέρα Παναγιώτη.
Θα μπορούσες από9 το ZTE να ενεργοποιήσεις το DHCP αλλά να δίνει μία διεύθυνση IP (στον αποκωδικοποιητή TV της Vodafone) και μετά από αυτό να συνδέσεις στο ZTE το TP-LINK σου στο οποίο να δώσεις τέτοια IP που να είναι στο ίδιο υποδίκτυο με το ZTE και να ρυθμίσεις το TP-LINK ως DHCP server δηλαδή να δίνει αυτό IP στις άλλες συσκευές του δικύου σου.

Please Σύνδεση to join the conversation.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα